Sandhamn

(skirt:kids H&M, shirt: Mango, sandals: John Garfield, sunnies: Stradivarius, watches: DKNY, bracelet peace: Ur&Penn, white bracelet: somewhere in Rome)

ENG:
SANDHAMN is a small island close to Stockholm and sincerely its a small paradise! Swedes are going there to relax and enjoy sun on the beach - yeah, there is a beach in Sweden! And a very nice one :) We came there by boat on Saturday around 11 o´clock and took a caffe (ok, me not - I went directly for marshmallow ice cream haha), walked around a bit and took a seat in the restaurant for lunch. But what lunch! The best homemaid  french fries and homemaid bearnaise sauce in my life :) Yeah, I am a freaking food lover! Otherwise, after lunch we went directly on the beach to enjoy the sun (it was really hot that day) and stayed there until the evening, we took the last boat home at 19:30! What an amazing day it was!
P.S.: I would like to go there for a weekend or so but after some googling, I changed my mind (one night is from 300 euro up). One day is enough, hahaha....

SANDHAMN je malý ostrov iba kúsok od Štokholmu a je to taký malý raj! Švédi tam chodia relaxovať a užiť si slniečko na pláži - áno, Švédsko má pláž! A veľmi peknú :) Prišli sme tam v sobotu okolo 11, prešli sa a sadli si na kávu (ok, ja nie, ja som išla rovno na marshallow zmrzlinu haha). Odtiaľ sme išli rovno do reštaurácie na obed. Ale aký obed! Najlepšie domáce hranolky a najlepšia bearnaise omáčka akú som kedy jedla :) Som úplny šialenec čo sa týka jedla haha! Ale inak, po obede sme išli rovno na pláž kde sme až to večera relaxovali a opalovali sa, domov sme išli poslednou lodou o pol 8! Aký krásny deň!
P.S.: Chcela by som tam ísť aj na víkend alebo tak, ale potom ako som trošku googlila som zmenila názor (jedna noc je minimálne 300 euro). Takže jeden deň mi úplne stačí, hahahaha.... 
6 comments:

 1. Krásne fotky :O Tie ceny sú šialené

  ReplyDelete
 2. krásne fotky! :) to jedlo vyzerá megachutne! ♥
  http://fashionbynitaxxx.blogspot.sk/

  ReplyDelete
 3. fiiha pekne to tam vyzerá:)

  ReplyDelete
 4. Anonymous7/08/2013

  krásne !!!!

  ReplyDelete
 5. Wau,wau,wau...závidím...krása...

  ReplyDelete